- Komerční sdělení -zpravy

Devět mýtů o stáří. Podlomenému zdraví lze předejít

Pravidelný pohyb předchází stárnutí.

O stáří kolují mnohé mýty, které lidem nejednou nahánějí strach, případně jim zkreslují představu o tom, jak může stárnutí vypadat.

Stáří přitom nemusí definovat pouze zdravotní potíže a problémy.

Vědci poukazují na sílu aktivního života, správné životosprávy a pozitivního myšlení, které mohou iu lidí v pokročilejším věku udělat velké změny.

  1. mýtus: Senioři by neměli cvičit, aby se nezranili

Podíl svalové hmoty lety klesá, její ubývání začíná už po třicítce. Rovněž se snižuje i hustota kostí. No k celkovému slábnutí člověka ve vyšším věku přispívá zejména nečinnost a sedavý způsob života.

Senioři by se měli za každých okolností snažit zůstat co nejdéle aktivní. Dokonce ani pacienti s chronickým onemocněním, by neměly zanevřít na cvičení a fyzickou aktivitu. Nezáleží přitom, zda mají problémy se srdcem, vysokým krevním tlakem, artritidou nebo cukrovkou. Právě aktivní pohyb jim může pomoci lépe zvládat zdravotní stav.

Chůze, cyklistika, plavání, tanec, zvedání lehčích vah nebo běžná práce v zahradě prospívají nejen tělu, ale i duševnímu zdraví.

Také je dokázáno, že cvičení, do kterých zapojíte kromě těla i mysl – jako tchaj-ťi nebo jóga – příznivě ovlivňují zlepšení rovnováhy a stability u starších lidí.

Přestože drtivá většina seniorů je schopna dopřát si jistou formu fyzické aktivity, doporučuje se, aby se předem poradili s lékařem. Pacientům se zdravotními obtížemi, jako je například osteoporóza, se nedoporučuje provádět cviky, při kterých dochází k velkým nárazům.

  1. mýtus: Čím je člověk starší, tím méně spánku potřebuje

I když se může zdát, že lidé ve vyšším věku nepotřebují spát tolik, co lidé v produktivním věku, není to tak. Jejich časné ranní vstávání může být zapříčiněno problémy s usínáním, jakož i tím, že mají roztříštěný spánek.

zeny
- Reklama -pr clanek

Mohlo by Vás zajímat

Redakční přehled